Какви са причините за болка в зъба при натиск?
Този тип болка може да се дължи на различни причини, като някои от тях са доста по-често срещани. От определянето на конкретния причинител съответно зависи поставянето на правилната диагноза и последващото лечение.
Кариес
Една от класическите и често срещани причини е наличието на кариес. Когато кариесът прогресира и достигне до пулпата (вътрешността на зъба), той може да предизвика възпаление и болка при натиск. Още един сигнал, който може да ви подскаже, че болката се дължи на кариес, достигнал до пулпата, е и появата на чувствителност към топло и студено, когато консумирате различни храни или напитки.
Пулпит
Още една потенциална причина за зъбобол е пулпитът. Той представлява възпаление на пулпата – меката тъкан вътре в зъба, съдържаща нерви и кръвоносни съдове. В зависимост от това колко е прогресирало заболяването, пулпитът може да бъде обратим (в начален стадий) или необратим (нуждаещ се от кореново лечение). Болката при натиск обикновено е по-силна и изразена при необратим пулпит.
Периодонтит
Когато възпалението премине отвъд корена на зъба и обхване тъканите около него, се развива периодонтит. Той засяга костта, която държи зъба, и връзките между нея и корена.
Периодонтитът обикновено е усложнение на нелекуван пулпит – когато инфекцията от вътрешността на зъба се разпространи извън кореновия канал. Това състояние се характеризира с тъпа, пулсираща болка и болка при дъвчене или натиск върху зъба. При някои пациенти може да се наблюдава оток или дори висока температура.
Както може да забележите, един нелекуван навреме кариес, може да е причина за много по-сериозни последствия. Затова е важно да подчертаем, че е препоръчително да посетите вашия стоматолог веднага щом се появи болка, дори и тя да е лека. Колкото повече отлагате посещение при зъболекар, толкова по-вероятно е състоянието да прогресира и да се задълбочи.
Напукан или счупен зъб
Понякога болката при натиск върху зъб може да се дължи на пукнатина или фрактура в неговата структура. Този тип фрактури могат да се появят в резултат от травма, стискане или скърцане със зъби (бруксизъм), дъвчене на твърди предмети (лед, ядки, и др.). Възможно е тези фрактури да не са забележими с просто око, но въпреки това да причинят силна болка, особено по време на хранене.
Проблеми с пломба или коронка
Ако пломбата или зъбната коронка не е поставена правилно или се е разместила, това може да доведе до неравномерно разпределение на натиска и болка при захапване. Отчупването на пломба или парче от нея също могат да са източник на този проблем.
Пародонтални заболявания
Възпалението на венците и околните тъкани може също да причини болка, особено ако зъбът се разклаща или ако инфекцията се е разпространила до костта.
Какво лечение се прилага при болка в зъба при натиск?
Нека започнем оттам, че самолечението не е препоръчително. Ако изпитвате зъбобол, най-доброто решение е да се обърнете към зъболекар без да отлагате. Както вече стана дума, пренебрегването на проблема само може да доведе до усложнения и нужда от по-сериозно лечение в бъдеще.
Какво може да направи стоматологът?
Когато посетите вашия стоматолог, той ще извърши клиничен преглед и при нужда ще назначи рентгенова снимка. След това ще определи точната причина за болката. Когато има поставена диагноза, в зависимост от нея, ще се проведе и съответстващо лечение.
Видове лечения:
Почистване на кариес и поставяне на пломба
Ако причината е кариес, зъболекарят ще приложи класическо лечение - ще отстрани засегнатата част на зъба и ще запълни кухината с пломба. По този начин болката ще изчезне, а формата и нормалната функция на зъба ще бъдат възстановени.
Кореново лечение (ендодонтско лечение)
При пулпит или по-сериозен проблем вътре в зъба, се извършва т.нар. ендодонтско лечение. При него се прилага почистване на кореновите канали от възпалената или тъкан. След това каналите се запечатват и зъбът се възстановява – често с коронка. При този тип лечение зъбът се запазва и не е необходимо изваждането му.
Подмяна на пломба или коронка
Ако болката се дължи на лошо пасваща или повредена пломба или коронка, те се подменят с нови. Така се възстановява правилната захапка и се елиминира източникът на дразнене.
Лечение на венците
Ако вашият зъболекар установи, че имате възпаление на венците (пародонтит), е необходимо да се извърши дълбоко почистване под венеца. Понякога това се прави с помощта на лазер или ултразвук. По този начин се премахва натрупаната плака и бактерии, което подпомага заздравяването на тъканите около зъба.
Екстракция на зъба
За съжаление има и случаи, в които засегнатият зъб не може да бъде спасен - например при дълбока пукнатина или напреднал периодонтит. Тогава се налага неговото изваждане. За заместване на липсващия зъб, пациентите могат да обсъдят със стоматолога вариантите за заместване. Обикновено това е поставяне на зъбен имплант или изграждане на т.нар. зъбен мост.
Болката в зъб при натиск е предупредителен сигнал, който не трябва да бъде игнориран. Тя може да бъде симптом на сериозно зъбно или венечно заболяване, което изисква професионална намеса. В дентална клиника Кавидент ще откриете висококвалифицирани специалисти, които ще се погрижат за вашето здраве с внимание, опит и съвременна техника.
Не чакайте болката да се задълбочи – потърсете помощ още днес и се усмихвайте спокойно отново!