Какво е кариес?

Кариесът представлява разрушаване на зъбната тъкан вследствие на действието на киселини, които се образуват при разграждането на захарите в храната. Тези киселини се произвеждат от бактериите в зъбната плака, които се натрупват по повърхността на зъбите. Плаката представлява лепкав слой от бактерии, който лесно се образува, когато не мием зъбите правилно и редовно. По този начин, киселините от бактериите разрушават емайла, който предпазва зъба, и създават малки дупчици или „кариеси“ в зъбната повърхност.

Основните причини, водещи до образуване на кариеси, включват:

Неправилна хигиена – Нередовното или неправилно миене на зъбите води до натрупване на зъбна плака, която съдържа вредни бактерии.
Хранене с много захар и въглехидрати – Захарите и преработените въглехидрати предоставят храна за бактериите, които произвеждат киселини.
Недостиг на флуор – Флуорът е минерал, който помага за укрепване на емайла и предотвратяване на кариесите.
Сухота в устата – Слюнката помага за отмиване на киселините и бактериите от зъбите, затова сухотата в устата може да увеличи риска от кариеси.

Как може да се предпазим от образуването на кариеси?

Предпазването от кариеси изисква редовни грижи и правилна хигиена. Ето някои от основните начини за превенция:

Редовна зъбна хигиена – специалистите препоръчват да миете зъбите си поне два пъти дневно - сутрин и вечер преди лягане. За целта използвате паста за зъби със съдържание на флуор, тъй като той укрепва емайла и помага за предпазване на зъбите от кариеси.
Почистване с конец за зъби – Почистването на междузъбните пространства с конец премахва остатъците от храна и плаката, които четката не може да достигне.
По-малко захар – Намалете консумацията на захарни храни и напитки, особено между основните хранения. Киселините, произведени от бактериите при разграждането на захарите, могат да увредят зъбите ви.
Дъвки без захар – Дъвченето на дъвки без захар стимулира производството на слюнка, която помага за отмиване на бактериите и киселините от зъбите.
Редовни посещения при зъболекар – Препоръчва се посещение при зъболекар поне два пъти годишно за профилактични прегледи и почистване на зъбите.

Лечение на кариеси: Етапи и методи

Лечението на кариеса зависи от степента на увреждане на зъбната тъкан и може да включва различни методи, които специалистът определя след обстоен преглед.

Етапи на лечение

Диагностика – Първата стъпка е диагностицирането на кариеса. Зъболекарят може да използва различни методи като рентгенови снимки или специални инструменти за откриване на кариеса. Често, когато кариесът е в начален стадий, няма видими симптоми, затова редовните прегледи са от съществено значение.
Почистване на засегнатата зона – Когато кариесът е диагностициран, зъболекарят почиства засегнатата част от зъба. За целта се използват специални инструменти, които отстраняват увредената тъкан, за да предотвратят по-нататъшното разпространение на инфекцията.
Запълване – След като засегнатата зона е почистена, зъболекарят запълва кариеса със специален материал. Това може да бъде композит, амалгама или друг вид пломба, която предпазва зъба и възстановява неговата форма и функционалност. Композитните пломби са предпочитани, защото се сливат с естествения цвят на зъба, което ги прави по-естетични.
Изграждане и поставяне на коронка – Ако кариесът е по-голям и значителна част от зъба е увредена, може да е необходимо изграждане на зъба и поставяне на коронка. Коронката представлява покритие, което се поставя върху увредения зъб, за да го защити и възстанови неговата функция.

Методи за лечение на кариеси

Конвенционално лечение с пломби – Това е най-често срещаният метод, при който зъболекарят почиства кариеса и го запълва с материал. Пломбите са трайни и ефективни за защита на зъба от по-нататъшни увреждания.
Лечение с флуорни гелове и лакове – При малки, начални кариеси зъболекарят може да използва флуорни препарати, които спомагат за реминерализация на емайла. Тези продукти могат да предотвратят по-нататъшното развитие на кариеса.
Лазерно лечение – В някои случаи зъболекарите използват лазер за почистване на кариеса. Този метод е по-безболезнен и щадящ в сравнение с конвенционалните инструменти, но е по-скъп и не се използва във всички клиники.
Поставяне на коронки – Когато зъбът е силно увреден, зъболекарят може да препоръча поставянето на коронка. Това предпазва останалата структура на зъба и възстановява неговата форма.
Кореново лечение – При напреднал кариес, който засяга вътрешната структура на зъба, може да се наложи кореново лечение. Това включва отстраняване на инфекцията от кореновия канал и запълване на канала със специален материал, след което зъбът се възстановява с пломба или коронка.

Според статистиките, кариесът е един от най-широко разпространените в световен мащаб здравословни проблеми. Повече от 95% от световното население се сблъсква с него. Добрата новина обаче е, че зъбният кариес е лесно предотвратим проблем, ако полагаме редовни грижи за оралната си хигиена.

Редовните прегледи, правилната хигиена и разумният начин на хранене могат значително да намалят риска от кариеси и да запазят зъбите ви здрави и красиви. Важно е да не пренебрегвате първите признаци на кариес и да се консултирате със зъболекар при първата възможност, за да избегнете по-сериозни проблеми и болка. Лечението на кариеса е сравнително просто, ако бъде открит навреме, затова редовната профилактика е ключът към добро орално здраве.

Ако все още не сте намерили вашият зъболекар, който да се погрижи за вашата здрава и красива усмивка, в дентална клиника Кавидент ви очакват опитни и внимателни специалисти, на които може да се доверите.